Priests and Deacons serving our Parish Community

Clergy

Saint Thomas the Apostle Catholic Church is staffed by the Missionaries of Our Lady of La Salette, a religious Order dedicated to making known the message of Our Lady at La Salette, a call to healing of inner brokenness and personal reconciliation with God especially as found in the first three commandments. The missionaries are popularly known as “the La Salettes.”


Meet our Priests


Fr Brian SheridanRev. Brian R. Sheridan, M.S., V.F. (Ext. 108)

Born in East Hartford, CT, in 1954. Fr. Brian professed First Vows as a La Salette Missionary on September 19, 1981, at Our Lady of Sorrows Church in Hartford, CT. He was ordained a Priest by Most Rev. Alfred Hughes on May 28, 1983, in Ipswich, MA.

His first assignment was to be Parochial Vicar at the Church of St. Ann in Marietta, GA. Following the call to serve the foreign missions he was sent to Argentina where he served in Clodomira, Santiago del Estero. He returned to the U.S. in 1992 to become Director of the La Salette Mission Office in Hartford, CT. He served briefly as Shrine Director in Altamont, N.Y. before becoming Pastor of Good Shepherd Parish in Orlando, FL. His most recent assignment was as Pastor at Our Lady of Sorrows, Hartford, CT. Fr. Brian was appointed as our new pastor beginning January 3, 2013 and as Dean for the Northwest Metro Deanery of the Archdiocese of Atlanta in February 2015.

top

 

frjojoFr. Jojohn “Jojo” Chettiyakunnel, M.S. (Ext. 128)

Born on May 20, 1973,to Mathew and Annamma in Kerala, India. He is from a family of 13 children. They are seven brothers and six sisters and three of his elder sisters are nuns. Fr. Jojo was ordained as a priest on Feb 17, 2003. Since then he was been involved in different ministries in India. From 2003 to 2007 he served the La Salette community as the Assistant Rector for one year and as Rector for three years in the minor Seminary. During these four years he was also the director of La Salette School . From 2007 to 2009 he did his Higher studies in Spiritual theology. From 2009 to 2010 for less than a year he was appointed as the Director of the college seminary (philosophy). During this time he also served the La Salette Indian community as the Provincial Councilor for two terms and from 2010 to 2013 he served the La Salette community as the Provincial Superior. Fr. Jojo has been serving our parish as Parochial Vicar since May 2014.

top

 

Rev. Paul G. Rainville, M.S. (Ext. 193) – Retired priest in residence

Was born in Manchester, New Hampshire, on August 30, 1939. He attended a Catholic and bi-lingual grade school – grad. School (theology).

He made his first vows on July 2, 1960 and was ordained on December 11, 1965.

He has worked as a Parish Mission facilitator, Army Reserve Chaplain, Pastor and Parochial Vicar in Attleboro and Cape Code, MA; Quebec, Canada, and Texas. He speaks English, French and Spanish. Father Paul was assigned to our parish in July 2010.

top

 

Rev. Jaime Molina J., M.N.M. (Ext. 121)

Born in Chihuahua, Mexico on February 19, 1961. After 12 years of priestly formation with the Missionaries of the Nativity of Mary, he was ordained a priest on August 15, 1988. He was a pastor in two parishes in Mexico before starting his ministry with the Hispanic community,  here at St. Thomas, in 1999.

top

Meet our permanent Deacons


 

Rev. Mr. Michael Garrett

A native of Bartow, Florida, Deacon Michael was ordained to the Permanent Diaconate on February 4, 2006. His personal interests include reading, antique glass, and bowling. Ministry interests include Baptism, RCIA, Bereavement, and Liturgy.

top

 

Rev. Mr. Earl D. Jackson

Born in Marion, NC, Deacon Earl was ordained a Permanent Deacon of the Archdiocese of New Orleans, LA, on June 10, 2006, at St. Louis Cathedral where he was also confirmed. His initial assignments as an Archdiocesan Deacon were St. James Major Catholic Church and the Chaplin for the Ozanam Inn, both located in New Orleans, his adopted hometown.

Retired from Shell Oil, Royal Dutch Group, he and his family moved to the foothills of northwest Georgia in 2007. He is married to Mrs. Assunta Gourrier Jackson. They have 3 adult children and 6 grandchildren. Two of his many personal interests are studying world & bible history, and traveling with Assunta. His services at St. Thomas the Apostle Catholic Church and Parish include liturgies, premarital counseling, premarital preparations, baptisms, along with conducting Church and Homebound Eucharistic Ministry training seminars.

 

Rev. Mr. Richard B. Searls

Born in Jersey City, N.J. Deacon Rich was ordained a Permanent Deacon of the Archdiocese of Newark, N.J. on June 1st, 2002 at the Cathedral Basilica of the Sacred Heart. Initial assignments were Sacred Heart Catholic Church in Bloomfield, N.J. and St. Anthony of Padua Catholic Church in Belleville, N.J.
In 2015 he was assigned to Saint John Vianney Catholic Church in Lithia Springs, Georgia.

Deacon Rich married his wife Joann Jean Searls in November, 1970. They have 3 adult boys and 7 grandchildren. Deacon Rich retired in 1992, and he and his wife moved to Georgia in 2012.
His personal interests include: golf, family ancestry, reading and traveling with Joann. Ministry interests are: Baptism, Marriage, RCIA, Ministry to the Homeless, Bereavement, and Liturgy.
top